baby-israel תינוקות
תינוקות אודות אתר תינוקות אתרים - רפואת תינוקות פרסום אתרים אינדקס אתרים תינוקות
תפריט אתר תינוקות
תינוקות
חדרי תינוקות
מוצרי תינוקות
פעילות לתינוקות
תינוקות בחדשות
תינוק מתוק שלי
עגלת תינוקות
עיסוי תינוקות
רפואה משלימה
קנדידה
תזונת תינוקות
כסאות אוכל
אינדקס אתר תינוקות
חדשות עוד כתבות
תזונת תינוקות

תזונת תינוקות, כמה הם באמת צריכים לאכול ? האם כדאי להיוועץ במומחה בוגר לימודי תזונה ? מחקרים מוכיחים שלתזונה יש השפעה החל מגיל הינקות, וכבר מתחילת הדרך כדאי להשקיע בבניית תפריט תזונתי.תזונת תינוקות, הקניית הרגלים 

התינוק שלך כבר בן חצי שנה. אחות טיפת החלב המליצה על תוספת של מזון טבעי בנוסף להנקה ולתחליפי מזון תינוקות. השכנה ממליצה על מרק ירקות עם עוף, החותנת אוסרת על תפוחי אדמה..... תזונת תינוקות - איך פותחים לתינוק את הצוהר לעולם של טעמים חדשים, מבלי לפגוע בהזנה הסדירה שלו?

כל אמא זוכרת את היום בו היא חוזרת עם העולל שלה מטיפת החלב, לאחר שהיא קיבלה אישור מרופא הילדים או מאחות טיפת החלב, להתחיל ולהוסיף ירקות ובשר לתפריט התזונתי של התינוק. בדרך כלל, עד גיל חצי שנה, תזונת תינוקות מתבססת בעיקרה על חלב אם או תחליפי מזון תינוקות למיניהם.

תזונת תינוקות רגילה, איך מתחילים?
כמו כל דבר בחיים, גם כשמדברים על תזונת תינוקות, כדאי להתחיל לאט ובהדרגה. תוספת מזון מוצק לתזונת תינוקות מתחילה בדרך כלל במרק ירקות בתוספת בשר. בשבועות הראשונים של תזונת תינוקות במזון מוצק, מומלץ להתחיל במרק המבוסס על שניים עד שלושה סוגים של ירקות. הירקות המומלצים להתחלת המסע של גילוי המזון האהוב הם: גזר, תפוחי אדמה, בטטה וקישואים.
בשלב הראשוני, לא מומלץ לתבל את המזון בתבלינים, ורצוי לא להמליח אותו כלל. בשלב זה של תזונת תינוקות בלוטות הטעם של התינוק עדינות ורגישות. הוא מסתגל לטעמים ולומד להכיר את המזונות השונים שיש לטבע להציע.

מדוע כדאי לבצע את התהליך בהדרגה?
תהליך שילוב המזון המוצק בתזונת תינוקות מתבצע בהדרגה, משום שזו הפעם הראשונה בה התינוק נחשף למזונות חדשים ולטעמים שהוא לא הכיר בעבר. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שהקיבה הרכה והקטנה של התינוק תתקשה לעכל מזונות חדשים. לכן, יש להיזהר מפני האכלת יתר או שילוב מזונות אלרגנים בתפריט התינוק. יש להתייחס לתהליך תזונת תינוקות ראשונית כאל מסע בו אתם לומדים להכיר את התינוק שלכם ואת הרגלי האכילה שלו שילוו אותו במהלך חייו.

אלמנטים המצריכים התייעצות עם רופא ילדי
בדרך כלל תזונת תינוקות במזון מוצק היא תהליך שעובר בשלום. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי בימים הראשונים אחת הארוחות של התינוק משתבשת בשל המפגש עם מזונות חדשים. יהיו ארוחות בהן התינוק יאכל את המנה שהוא היה אמור לאכול, ויהיו כאלה שהתיאבון יאבד, בשל העובדה שהתינוק יתעייף מלהילחם על אכילת אוכל שהוא לא אוהב. במקרה זה, יתכן והתינוק יאבד ממשקלו. כמו כן, בשינוי תפריט תזונת תינוקות, יש לשים לב ליציאות של התינוק. ישנם מזונות כמו סלק, למשל, המשנים את צבע הצואה.

האם כדאי להיוועץ במומחה בוגר לימודי תזונה?
הרפואה האלטרנטיבית שמה דגש על תזונה טבעית, ובעיקר על תזונת מחזור החיים המלווה את האם כבר משלב ההיריון, דרך שלב הינקות ועד אכילת מזון מוצק. בוגר לימודי תזונה יוכל לתדרך אתכם באשר להתאמת המזון לתינוק, והכמות הדרושה כדי לאפשר לו התפתחות טובה ומלאה. מומחה תזונת תינוקות ייתן לכם את ההכוונה והביטחון הנדרשים כדי לעבור את השלב הזה יחד עם תינוקכם באופן הרגוע ביותר.


תזונת תינוקות, כמה הם באמת צריכים לאכול?
מחקרים מוכיחים שלתזונה יש השפעה החל מגיל הינקות, וכבר מתחילת הדרך כדאי להשקיע בבניית תפריט תזונתי. ואם כבר בונים תפריט תזונת תינוקות, עולה שאלה מרכזית: כמה הם צריכים לאכול? כל שלוש שעות? מתי שהם בוכים? כשהם מצקצקים בלשון? כל מה שרציתם לדעת על תזונת תינוקות ולא העזתם לשאול.

רבים נוטים לחשוב, כי תזונת תינוקות בחודשים הראשונים נגזרת ממידת הרעב שלהם. כל חותנת יודעת לזמר לאם הטריה, שתינוק שאינו רעב - לא אוכל, ושתינוק בוכה הוא בהכרח רעב. כיום, מומחי תזונת תינוקות יודעים, כי ללא ספק מדובר בטעות. בהתחשב בעובדה שעד גיל חצי שנה תזונת תינוקות מתבססת בעיקר מחלב אם או מזון תינוקות מבקבוק, יש כמה דברים חשובים שכדאי לדעת לגבי תזונת תינוקות:

כל כמה זמן התינוק צריך לאכול?
ההנחיה של טיפת חלב לגבי תזונת תינוקות היא האכלה כל שלוש שעות. יחד עם זאת, כמו שכל אדם רעב בשעה מסוימת ובזמן מסוים, וכפי שבני האדם אינם רעבים בכל שעות היום באותה המידה, כך גם התינוקות. תזונת תינוקות היא אינדיווידואלית לכל תינוק, ויש להימנע מהאכלת יתר.

איך ניתן לזהות האכלת יתר?
כשם שבני האדם חשים שובע עד כדי "פיצוץ", כך גם התינוקות יכולים לחוש. במקרה של תזונת תינוקות, יתר האכלה יכולה להתבטא בכאבי בטן, אי נוחות ואף הקאות ושלשולים. תזונת תינוקות
לקויה ניכרת בתחושת אי נוחות, המתבטאת בבכי בלתי פוסק. וכאן נשאלת שאלת מיליון הדולר:

כמה הם באמת צריכים לאכול?
כשמדברים על תזונת תינוקות, אחד היתרונות הבודדים של האכלה מבקבוק על הנקה היא האפשרות למדוד את הכמויות שהתינוק אוכל. תזונת תינוקות בהאכלה מבקבוק מתחילה בדרך כלל מ-60 סי. סי של מזון תינוקות.

האם יש מקום להתייעץ עם יועצ/ת תזונה?
אם תזונת תינוקות מתבססת על הנקה, הרי שבאופן ישיר התינוק ניזון ממה שהאם אוכלת. תזונת תינוקות ותזונת אמהות מניקות היא חלק ניכר במסלול לימודי תזונה לתואר ראשון. בוגרי לימודי תזונה יוכלו לסייע בבניית תפריט אישי לאם המניקה, וכן לזהות האם התינוק שבע או שמע הוא אוכל יותר מידי.
גם לבוגרי לימודי תזונה טבעית יש הרבה מה ללמד על תזונה במחזור החיים הכולל היריון והנקה. מזון התינוק בחצי השנה הראשונה לחייו מספק שומנים, סוכרים, חלבונים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים ומים. בוגרי לימודי תזונה טבעית יוכלו לתדרך את האם הטריה כבר משלב ההיריון, על אילו חלקים בתפריט כדאי לשים דגש, כדי סייע לעובר לגדול ולהתפתח. אין ספק, כי חלב אם  מומלץ עדיף על תחליפי חלב, אך יחד עם זאת קיימים בשוק תחליפי חלב המבטיחים תזונת תינוקות, באופן שיספק להם בסיס בריא של הזנה מלאה שתאפשר להם להתפתח בצורה הטובה ביותר.

2011-02-08

 
 

 
תינוקות  | צור קשר |  הוסף למועדפים |  תקנון אתר תינוקות

אתר תינוקות ישראל - כל הזכויות שמורות