חדשות  הדפס

פטריית קנדידה בנרתיק
ככל הנראה הגורם המוביל והנפוץ ביותר לדלקות וזיהומים ואגינאליים הינה פטריה בנרתיק. - דלקת הנרתיק - הוא מונח רפואי המשמש לתיאור מצבים שונים של זיהום וחוסר נוחות המלווה בצריבה וכאבים של הנרתיק. תנאים אלה יכולים להיגרם על ידי אורגניזמים, כגון חיידקים, וירוסים, תכשירים כימיים שונים או אפילו בגדים תחתונים אשר יוצרים גירוי.

פטריית קנדידה בנרתיק


ככל הנראה הגורם המוביל והנפוץ ביותר לדלקות וזיהומים ואגינאליים הינה פטריה בנרתיק. "דלקת הנרתיק" הוא מונח רפואי המשמש לתיאור מצבים שונים של זיהום וחוסר נוחות המלווה בצריבה וכאבים של הנרתיק. תנאים אלה יכולים להיגרם על ידי אורגניזמים, כגון חיידקים, וירוסים, תכשירים כימיים שונים או אפילו בגדים תחתונים אשר יוצרים גירוי.
מהם התסמינים של דלקת בנרתיק?


הסימפטומים של דלקת בנרתיק יכולים להשתנות בהתאם לגורם המזהם, אך ישנם מספר תסמינים אופיניים אשר ילוו את מרבית הדלקות הנרתיקיות ברמה זו או אחרת:
• הפרשה חריגה מן הנרתיק מלווה בריח לא נעים.
• צריבה בזמן מתן שתן.
• גירוד סביב החלק החיצוני של הנרתיק.
• חוסר נוחות במהלך קיום יחסי מין.
בכל מקרה של תחושה בלתי נעימה בנרתיק מוטב ללכת ולאבחן את מקור הגורם המזהם לאחר מספר ימים. ייתכן והזיהום הוא מקומי ונוצר כתוצאה מנוכחות של חיידק או וירוס בנרתיק עצמו, אך במרבית המקרים הדלקת הנרתיקית היא רק סימפטום מקומי לנוכחותה של פטריית שמר, אחת מיני רבות הנמצאות תחת השם קנדידה. פטריית הקנדידה היא תמיד תופעה רב מערכתית ולכן הגירודים בנרתיק או ההפרשות הם רק דרכי ביטוי בלתי נעימות. הטיפול בקנדידה חייב להיות מבוסס על אבחון מעמיק ומיפוי של סוג הפטרייה, המקור שלה ואזורים נוספים אליהם התפשטה. אבחון רציני מבוסס על בדיקת מעבדה ולעיתים מספר בדיקות. בחורה שהגיע לבירור בנושא זיהומים בנרתיק צריכה להתעקש ולבקש את האבחון המדוייק ביותר. חשוב לבדוק האם מדובר בנוכחות פטריית קנדידה, על ידי בדיקת משטח ובדיקת צואה. ניתן לפנות למעבדה המתמחה באבחון מדוייק ויסודי וכך לשפר את יעילות הטיפול. ברוב המקרים, מקורה של פטריית הקנדידה הוא במעיים ולכן דרוש בירור מעמיק שמתחיל במערכת העיכול. כל אבחון אחר מלבד יסודי ומקיף, יפגיש אותך שוב עם אותם תסמינים ועם אותן התרופות, אלא שהפעם ברמת חומרה שונה.


מהי פטריית קנדידה בנרתיק או זיהום פטריית שמר?


קנדידה היא שם כולל למספר רב של פטריות שמרים. נוכחותה של הקנדידה היא מיותרת ובשל אורח חיים לקוי הפכה להיות שכיחה ונפוצה, באופן טבעי גוף בריא לא מאפשר לפטריות קנדידה לשרוד. חוקרים, מטפלים או רופאים באשר הם אינם יכולים להצביע על שום דבר חיובי שאנו מרוויחים מהימצאותה במערכת העיכול או בגוף, אך כולם תמימי דעים כי הפיכתה לגורם מזהם וחסר רסן הוא מטרד ישיר ופגיעה בגופנו בכל מיני רבדים. זיהום של פטריית הקנדידה בנרתיק עשוי לגרום לשורה בלתי נעימה של תסמינים ולפגוע באיכות חייה של המטופלת. הזנחה של התופעה עשויה לגרום לתסמינים להפוך לכרוניים, להפריע לתפקודים בסיסיים כמו הטלת שתן, לפגום בהנאה המינית ואף ביכולת להיכנס להריון. במקרים רבים מגיעות לטיפול נשים אשר מתקשות בכניסה להריון ומספר שבועות לאחר הטיפול בקנדידה באורח פלא, ההריון מגיע.
הטיפול בפטריית קנדידה בנרתיק הוא מורכב וכפי שכבר ציינו, רב מערכתי. הסיבות להתפשטות הפטרייה לנרתיק או לכל מקום אחר בגוף יכולות להיות רבות : שימוש בתרופות אנטיביוטיות, מחלות של מערכת החיסון או ירידה בתפקודה, הפרעות עיכול או שימוש בחומרים מזהמים.
לשם טיפול דרושים שינויים תזונתיים על פי הנחיית רופא מומחה, מטפל או תזונאי. חשוב להימנע מצריכת סוכרים, שמרים וקמח לבן, המהווים חומרי תזונה לפטריית הקנדידה. הרופא או המטפל יחליט עבורך באילו אמצעים נוספים לצד המשמעת התזונתית עליך להשתמש.
מגוון התרופות והמשחות שיש על מנת להעביר את התסמינים המקומיים הוא גדול וניתן לשלב גם טיפולים טבעיים אשר נלחמים ביעילות בפטרייה גם באופן ממוקד בנרתיק. חשוב לזכור שבזיהומים פטריתיים לא כדאי להילחם בעצמך, מוטב לגבש אסטרטגיה טיפולית עם איש מקצוע ולעקור את התופעה מן השורש, אחת ולתמיד.


2011-07-26